A légszennyezés alattomosan öl, évente 5,5 millió ember halálát okozza, derül ki az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) egy friss kutatásából.
A veszélyes kis részecskék elsősorban erőművekből, ipari termelésből, kipufogógázból, fa- és szénégetésből származnak, majd a tüdőbe jutva károsítják az egészséget. Globálisan a légszennyezés számít a negyedik legmagasabb egészségügyi rizikófaktornak, a környezeti károk közül pedig magasan a lista élén áll.
A kutatás világosan kimutatta, hogy a légszennyezés csökkentésével drasztikus javulást lehet elérni a lakosság egészségügyi állapotában.
Két ázsiai országban a legrosszabb a helyzet: 2013-ban 1,6 millió ember halálát okozta a légszennyezés, Indiában 1,4 millióét.
A fejlődő országok előtt áll a legtöbb feladat, de minden érintett társadalom számára a téma időzített bomba. Az egészségügyi hatások városlakók körében rövid távon is érzékelhetőek, de az egészségügyi ellátórendszerek nincsenek felkészülve a hosszú távú következményekre és a jellemzően orvosi ellátást és kórházi ágyat is igénylő kezelésekre, az asztmás betegekre, a szív- és érrendszeri panaszokra, illetve a potenciálisan egyre szélesebb körben előforduló demenciára sem.
via Independent
Kommentek