Az ENSZ eredetileg 2030-ra tűzte ki, hogy a világon mindenki számára elérhető legyen az elektromos áram, illetve hogy tudjon biztonságosan főzni és fűteni, most azonban úgy néz ki, hogy a 2020-as évek elején ez megvalósulhat.
Jelenleg egymilliárd ember él elektromos áram nélkül, 3 milliárdan pedig állati ürüléket, fát vagy szenet használnak fűtésre és főzésre, így ki vannak téve mérgező gázoknak és súlyos tüdőbetegségeknek. Évente 800 ezer gyerek halála köthető a beltéri füsthöz, miközben például a szubszaharai Afrikában az egészségügyi létesítmények mindössze 58 százaléka kapcsolódik elektromos hálózathoz.
A fejlesztés azért valósulhat meg a vártnál gyorsabban, mert egyrészt a fejlődő országok még a párizsi klímacsúcs előtt letettek az asztalra számos olyan energetikai tervet, amelyek a befektetők számára vonzó lehetőségeket jelentenek.
Másrészt a piaci trendek úgy alakulnak, hogy míg 2015-ben 329 milliárd dollárt fektettek tiszta energiás beruházásokba, addig Ban Kimun ENSZ-főtitkár egy múlt heti konferencián ennek megduplázását sürgette.
via Reuters
Kommentek