Pontos definíció nem létezik, de az erős természettel való kapcsolat, és annak a tudásnak a vágya, hogy mi vesz minket körül biztosan minden gyüttmentet jellemez.
Általában olyan egykori városlakókról van szó, akik ugyan apokalipszisre nem készülnek, de az mozgatja őket, hogy más életmódjuk legyen, mint amire a városi lét lehetőséget ad. A tartalmas élet pedig Mérő László szerint az ember boldogság portfóliójának egyik komponense, a gyüttmentek ezt a tartalmat találták meg a természetben.
"Együtt élek a természettel és egyben meg is óvom, miközben folyamatos vele a kapcsolatom" – meséli Csatlós Regina, a Fiatalok a Magyar Vidékért Alapítvány tagja, aki a Tilos Rádió Civilizáció című műsorának volt a vendége.
A gyüttmentség egyik alapeszköze a közösségépítés, amihez a ma általánosan elterjedt online eszközökből kilépve igazi tradicionális módszereket próbálnak alkalmazni. Most épp a Gyüttment hétpróbára készülnek, ami a szezonális teendőkről szól. Összesen két napot töltenek együtt a természetben, és foglalkoznak tudásmegosztással, például egy gombaszakértő beszél majd arról, hogy miről lehet felismerni az ehető gombákat. Emellett sorra veszik mindazokat a tevékenységeket, melyek a hétköznapjaik során várnak rájuk, és a közösség tudására alapozva képzik egymást.
Vajon mi késztet arra egy városlakót, hogy feladja korábbi életét, és a természetben próbáljon szerencsét? Hol és hogy élnek a gyüttmentek? Milyen hatással van a természet a stresszes vagy a kiégett emberekre?
Hallgassa meg a teljes adást!
Online hallgatás>>
Kommentek