Magyarországon a mezőgazdasági célú génmódosítás társadalmi és politikai elutasítottsága nagy, ráadásul nem köthető semelyik politikai táborhoz, az egyes kormányok a 2000-es évek óta ezt az értéket vallják. A génmódosítás élelmiszeripari oldaláról Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse beszélt a Tilos Rádió Civilizáció című műsorában.
Fotó: Greenpeace.org
Elmondta, hogy egyelőre leggyakrabban a termesztés megakadályozásáról esik szó, míg a génmódosítás kérdése az élelmiszeriparban számos más területet is érint, rengeteg lehetőség van a fejlődésre. Fontos lenne például, hogy a termékekből is visszaszoruljanak azok az összetevők, amelyek génmódosított alkotóelemekből készültek. Ehhez lenne szükség a génmódosításmentes termék védjegynek a bevezetésére, ami nem mellesleg nagyon komoly piaci előnyt jelenthetne ezeknek az élelmiszereknek. Idénre ígérik, hogy ez megvalósul a közvetlenül állati eredetű termékek esetében, azaz a húsoknál, tojásnál, tejtermékeknél. Európai szinten Magyarország ennek a mozgalomnak az élharcosai között van.
Tömöri Balázs beszélt még Verne regényekről, a magyarországi zöld aktivistákról, és arról, hogy hogyan kezdődött a papírhulladékok szelektív gyűjtése. Szó esett még Kishantosról, a Nazca-vonalakról és a perui korrupcióról.
A Civilizáció teljes adása az alábbi a linkeken érhető el (a 17. percnél kezdődik)
Kommentek