„Ahol születtem, ott életteli közegként kezeltük és éltük meg a környezetünket, a hegyeket, a vízforrásokat szent helyeknek tartottuk” – fogalmazott Karmapa Ogyen Trinley Dorje a buddhizmusról és a környezetről szóló előadásában. A Karmapa a négy fő tibeti buddhista iskola közül az egyiknek feje, egyébként 29 éves, és a héten Connecticutban, a Yale Egyetemen vendégeskedett.
A Karmapa azt reméli, hogy egyre többen veszik majd észre az emberek és a környezetük közti kapcsolódásokat. A környezet védelmét egyenesen morális kötelességnek nevezte.
Arról beszélt, hogy jellemzően érzünk valamiféle távolságot a környezetünktől, miközben ez valójában nem is létezik, a külső környezet nem igazi korlátokkal válik el tőlünk. Ahogy sikerül ezeket a képzeletbeli gátakat lerombolnunk, azonnal csökkenni kezd a távolság, és ezzel magunkénak érezzük a környezetet. „Be kell ismernünk, hogy a környezetünk hatással van ránk, ahogyan mi is hatással vagyunk a környezetünkre.”
Kifejtette, hogy az emberiség hatalmas károkat okozott, és hogy a spirituális és vallási vezetők rengeteget tudnak hatni ennek a folyamatnak a megállítására. Szerepük lehet abban is, hogy sokakat motiváljanak a környezet védelmére. Úgy fogalmazott, hogy a környezetvédelem nemcsak egy szemlélet, egy vélemény, nem is csak tudomány, hanem életmód. Megállapította, hogy csak akkor tudunk érdemben hozzájárulni a környezet védelméhez, és valóban tenni a rombolás ellen, ha teljes, napi szintű kapcsolatot alakítunk ki a környezetünkkel.
Karmapa Ogyen Trinley Dorje Yale-en elhangzott előadása teljes terjedelmében:
via YaleNews
Disclaimer: a poszt apropóját a Karmapa Yale-en elhangzott beszédéről szóló beszámolók adták, a blognak nem célja, hogy állást foglaljon abban, hogyan viszonyulnak a különböző vallások a környezetvédelemhez.
Kommentek