Izgalmas eredményt hozott egy Izlandon végzett kutatás, szén-dioxidot szivattyúval a föld alá juttattak, és sikeresen kővé alakították.
Az áttörés jelentősen segítheti a klímaváltozás elleni küzdelmet, eddig ugyanis még nem találtak olyan kockázatmentes, vagy legalábbis kis kockázattal járó megoldást, amivel nagy mennyiségű szén-dioxidtól lehetne megszabadulni. Már alkalmazzák a szén-dioxid föld alatti tárolását, azonban a technológia rendkívül költséges, és félő, hogy a szén-dioxid visszaszivárog a légkörbe.
Az Izlandon sikerrel alkalmazott eljárásban a szén-dioxidot vulkanikus kőzetbe szivattyúzzák, majd felgyorsítják azokat a természetes folyamatokat, amelyek segítik a bazaltot reakcióba lépni a gázzal, és szén alapú ásványokká alakulni. A szén-dioxid így két év alatt szilárd halmazállapotot vesz fel, miközben a folyamat amúgy több száz vagy több ezer évig tartana. Ezen egyébként maguk a kutatók is meglepődtek.
A kutatást a Hellisheidi erőműben végezték, ez a világ legnagyobb geotermikus erőműve. Jelenleg a technológia ott tart, hogy évente 10 ezer tonna szén-dioxidot képesek átalakítani. Van ugyanakkor ennek az eljárásnak is egy nagy gyengesége, minden egyes tonna szén-dioxid eltemetéséhez 25 tonna vízre van szükség. Annyi azért a szépítés, hogy tengervizet is tudnak alkalmazni.
Az Izlandon elért siker remélhetőleg nem marad egyedülálló, számos kutatás foglalkozik azzal, hogy ipari melléktermékeket hogyan lehet a fenntarthatóan hasznosítani. Szén-dioxidot alkalmaznak például az üdítőiparban, gyártanak belőle szárazjeget, valamint használják üvegházakban is, hogy a segítségével növeljék a terméshozamot, és rövidítsék a termésidőt, ezzel gazdaságosabbá téve a teljes folyamatot.
via BBC
Kommentek