Tengeri vírusokat kezdtek nagy erőkkel feltérképezni, hogy megtalálják azokat, amelyek valamilyen módon alkalmasak lehetnek arra, hogy segítségükkel nagy mennyiségű szén-dioxidot tűntessenek el az óceánok mélyére.
Az Ohio Egyetem tudósai eddig 15222 különféle tengeri vírust azonosítottak, ami nagyjából háromszorosa a korábban dokumentáltaknak, és amúgy az összes létező vírusnak még az 1 százalékát sem éri el.
A kutatásuk lényege, hogy a vírusok az óceánokban megfertőzik az élőlények csaknem harmadát, így beavatkoznak számos biológiai folyamatba. Ez az élőlények számára rossz hír, a klímaváltozás elleni küzdelemben viszont áttörést jelenthet, hiszen ha ez irányítottan történik, így válhatnak képessé üvegházhatású gázok elnyelésére.
A molekuláris biológiában gyakran használnak vírusokat, hogy megváltoztassák egy sejt génállományát. A módszert a melanóma ellen például már sikerrel alkalmazták.
Természetesen a módszernek van kockázata, hiszen majdnem lehetetlen kiszámítani, hogy egy ilyen mesterséges beavatkozásnak milyen hatása lehet az élő környezetre, de a kutatócsoport se rövid távra tervez. Ha az elméletük beigazolódik, akkor is még évtizedekre lehet szükségük, amíg a gyakorlatba átültethetik.
via Seeker.com
Kommentek