A tengerek felszíni hőmérséklete ma nagyjából megegyezik azokkal a hőmérsékletekkel, amelyek a legutóbbi jégkorszak előtti időszakban, azaz 116-129 ezer évvel ezelőtt voltak jellemzőek. Akkoriban a tengerszint azonban 6-9 méterrel volt magasabb a mostaninál.
A kutatók mindezek alapján arra jutottak, hogy a grönlandi és az antarktiszi jégtakarók rendkívül érzékenyek az óceán hőmérsékletének akár enyhe ingadozására is. Ezzel együtt azt is előrevetítik, hogy a tengerszint a következő évszázadokban folyamatosan emelkedni fog.
Azt korábban is tudták, hogy a tengerszint több méterrel magasabb volt, arról azonban kevés adat állt rendelkezésre, hogy az óceánok hőmérséklete hogyan változott.
A 116-129 ezer évvel ezelőtti melegedést a Föld dőlésszögének változása okozta, a globális átlaghőmérséklet 2 Celsius-fokkal volt magasabb a jelenleginél. Példaként említik, hogy akkoriban vízilovak éltek a Temzétől északra, és erdők nőttek a sarkvidéken. A kutatók számára ennek az időszaknak a vizsgálata kiváló viszonyítási alapot nyújt, hiszen nagyon hasonlít az aktuális globális felmelegedésre.
A kutatás eredményeinek a pozitív üzenete, hogy ha szerencsénk van, akkor a tengerszint emelkedése tényleg olyan lassan történik, hogy az emberiség képes lesz alkalmazkodni a változásokhoz. Ez azonban a kutatók számára is egy egyelőre nyitott kérdés. A rossz hír viszont, hogy a jelenleg a tengerpartokon található településeket idővel mind ellepi a víz.
Az ENSZ becslései szerint a globális tengerszint 2050-ig 13-68 centivel növekszik, de az évszázad végére elérheti akár a 2 métert is.
Ennek a kérdésnek, akárcsak a klímaváltozás egyéb hatásainak a vizsgálatánál is jól látszik, hogy a jövőben várható folyamatok modellezése hatalmas kihívást jelent a kutatók számára.
via Guardian
Kommentek