Kutatók szerint a feketeszén emberi orrban, torokban és tüdőben található baktériumokra gyakorolt hatása az immunrendszerünk működését veszélyeztetheti.
A légszennyezésből származó feketeszén hatására a baktériumok ellenállóbbá válhatnak a gyógyszerekkel szemben, ez pedig légúti megbetegedésekhez vezethet. A brit Leicester Egyetem kutatásvezetője szerint a felfedezés segíthet megérteni a levegőszennyezés emberi egészségre gyakorolt hatását.
A négy évig tartó kutatás eredményei szerint a nem tisztán égő üzemanyagok, különösen a dízel- és biodízel, valamint a biomassza égetése során levegőbe kerülő feketeszén megváltoztatja a baktériumok növekedését. A streptococcus pneumoniae (más néven pneumococcus) nevű baktériumfaj a szén hatására ellenállóbbá válik a penicillinnek, növekedése során pedig az orrból eljuthat a légúti rendszer további részeibe is.
A kutatást vezető Dr. Julie Morrissey szerint a légúti fertőzéseket előidéző baktérium légszennyezés miatti ellenállóbbá válása az antibiotikumos kezeléseknek további fertőzésekhez vezethet.
A szintén az egyetemen dolgozó Paul Monks professzor nyilatkozata szerint a kutatók a genetika, a mikrobiológia és a kémia oldaláról is vizsgálták a kérdést. Az úttörő felfedezés jóvoltából könnyebben megérthető a légszennyezés emberi egészségre gyakorolt hatása, mondta.
A kutatást ismertető Guardian cikke hozzáteszi, hogy világszinten évente több millió ember halála köthető a levegő szennyezéséhez.
via Guardian
Kommentek