A klímaváltozásról rengeteg szó esik, de igazából olyankor igazán megfoghatók a következményei, amikor egy-egy sorson keresztül szembesülünk azzal, mit is művelünk a világunkkal.
A kanadai sarkkörön készített videó hatalmas erővel ragadja meg, milyen következményei vannak a klímaváltozásnak a régióban élő jegesmedvékre. A csonttá soványodott, lépni alig bíró állat kétségbeesve próbál az életbe kapaszkodni, amint valami élelmet keres a környéken.
A felvételt a Sea Legacy nevű csoport készítette még a nyár vége felé a Baffin-szigeten. „A teljes csapat próbálta visszatartani a könnyeit, miközben megörökítettük a haldokló jegesmedvét” – írta Paul Nicklen fotós.
A videón látszik, amint az állat megpróbál felállni, hogy élelemért induljon, talál is egy, az inuit halászok által használt szemetest, de nem sok sikerrel bogarássza át.
Paul Nicklen szerint az állat (amely egyébként nem volt idős) nagy valószínűséggel pár órával a felvétel elkészülte után elpusztult: „Ilyen az éhezés. Az izmok elsorvadnak, az energia elfogy. Lassú, fájdalmas halál”.
A film készítői közvetlen összefüggést láttak a medve állapota és a klímaváltozás között. „A hőmérséklet emelkedésével és a sarkvidéki jég olvadásával a jegesmedvék nem jutnak hozzá legfőbb táplálékukhoz, a fókához. Éheznek, elfogy az energiájuk, kénytelenek ember lakta településeken élelem után kutatni” – jegyezte meg a videó.
A Természetvédelmi Világszövetség 2015-ös tanulmánya szerint a világon élő 26 ezer jegesmedve számára a legnagyobb fenyegetést a klímaváltozás jelenti. A kutatók szerint nagy esély van rá, hogy 2050-re a jegesmedve populáció 30 százalékkal csökken.
Nyilván sokakban felmerül a kérdés, a Sea Legacy nevű csoport tagjai miért nem mentették meg a szerencsétlen jegesmedvét. „Természetesen felmerült bennem a gondolat. De az ember nem nyugtatólövedékes puskával vagy 200 kiló fókahússal mászkál azon a környéken” – felelte Paul Nicklen a National Geographic kérdésére. Ráadásul Kanadában illegális a jegesmedvék etetése.
Ha már azt az állatot nem tudták megmenteni, akkor legalább megpróbálták felhívni a figyelmet a fajt fenyegető veszélyre.
(Fotó: instagram.com/paulnicklen)
Kommentek