A globális felmelegedés mégse történik olyan gyorsan, mint amire az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) próbálta felkészíteni a világot.
Fotó: Gizmodo
A Duke Egyetem most megjelent kutatása 1000 év hőmérsékleti adatait vizsgálva jutott arra, hogy egyelőre nem következik be az a legrosszabb eset, amit az IPCC által megrendelt kutatások mutattak.
A Föld felszínén mért hőmérsékleti különbségek a vizek és a légkör közti kölcsönhatások, illetve egyéb, természetes, azaz nem az emberiség okozta változások évtizedenként eltérő melegedési értékeket hoznak létre.
Az éghajlati tényezők a kutatók szerint évtizedről évtizedre lassíthatják vagy gyorsíthatják a hőmérséklet növekedését, ezek hatására pedig csökken vagy növekszik az üvegházhatású gázok koncentrációja a légkörben. Amennyiben ezeket a folyamatokat nem kellő körültekintéssel írják le, úgy az egyes modellek megbízhatósága megkérdőjeleződik, és hibás következtetéseket vonhatnak le például arra vonatkozóan, hogy rövid távon milyen mértékű hőmérsékletváltozásra kell számítani.
A Duke Egyetem kutatásának sajátossága az, hogy nem az éghajlat elemzésére rendszeresen alkalmazott modellekkel végezte az elemzést, hanem empirikus adatokkal dolgozott, hogy a becslések alapján feldolgozza az 1000 éves időszak sajátosságait.
Kommentek