A humán gyógyászatban legerősebbnek számító antibiotikumokból rekordmennyiség fogyott az európai gazdaságokban, derült ki az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) felméréséből.
Itt azokról a gyógyszerekről van szó, amelyek kritikusan fontosnak számítanak a humán gyógyászatban, ezeket használják az életveszélyes fertőzések kezelésére. A jelentés megerősíti azokat az aggodalmakat, amelyek az állattenyésztésben az antibiotikumok túlzott használatáról szólnak.
Az EMA jelentésének teljes szövege itt (pdf) érhető el>>
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint ezeket a gyógyszereket a humán gyógyászatban is kizárólag szélsőséges esetekben szabad alkalmazni.
Évente 25 ezer ember hal meg Európában olyan betegségekben, amelyeket gyógyszereknek ellenálló baktériumok okoznak. Az antibiotikumokkal ugyanis az a helyzet, hogy minden esetben, mikor alkalmazzák, tesznek egy újabb lépést a rezisztencia kialakulása felé. Ha ezt azért teszik, mert valódi betegséget kell leküzdeni, a használat nem is kérdéses. A probléma része viszont az is, hogy nemcsak, hogy az emberek megeszik az antibiotikummal kezelt húsokat (amúgy ez minden húsra vonatkozik, még a halakra is), hanem hogy az így elfogyasztott húsokban lényegében ugyanazok a típusú antibiotikumok találhatóak meg, amelyeket az embereknek is felírnak az orvosok. Ez tehát azt jelenti, hogy úgy alakulhat ki az emberekben az antibiotikum-rezisztencia, hogy nem is tudnak róla.
Az EMA kutatásában az állategészségügyi célokra 2014-ben értékesített antibiotikumokat vizsgálta. 2013-hoz képest átlagosan 2 százalékkal csökkent az antibiotikum-használat, de egyes tagállamokban elérte a 12 százalékot is. Az adatok részletesebb vizsgálatából derül csak ki, hogy növekedett azoknak a típusú antibiotikumoknak az alkalmazása, amelyeket a humán gyógyászatban is csak a legvégső esetekben alkalmaznak.
Kommentek