Kínában évente 20 millió ember költözik vidékről városokba, jobb állást és kényelmesebb életet keresnek. Ez a hatalmas mértékű belső vándorlás Kína gazdaságát több szempontból is kihívások elé állítja.
Egyre növekszenek a városi és a vidéki területek közti jövedelmi egyenlőtlenségek, de Kínának azzal is szembe kell néznie, hogy a gazdagodó városi középosztály életmódja lényegesen nagyobb károsanyag-kibocsátással jár.
A Nature Climate Change című szaklapban közölt kutatás szerint a városi gazdagok, akik az ország lakosságának 5 százalékát teszik ki, felelősek a háztartásokban képződött üvegházhatású gázok kibocsátásának 19 százalékáért. A kutatás azt is megállapítja, hogy az újonnan a városokba költözők körében különösen népszerű a jelentős kibocsátással járó nyugati típusú életmód.
Mindenki szeretne nagy házat, jó kocsit, és hódolni a városi léttel járó fogyasztási szokásoknak. Ráadásul nemcsak Kínában merül fel ez problémaként, hanem Ázsia számos országában, ahol ugyancsak erős az urbanizáció, nagyon hasonló a helyzet például Indiában. Gondoljunk itt az élet minden területére, így például a közlekedésre vagy a húsfogyasztás növekedésére, ami a népes felemelkedő középosztály esetében rendkívül nagy energiaigényt jelent.
Kínában és Európában fogyasztás szempontjából nagyon hasonlít a gazdagok élete, ami azt is jelenti, hogy hasonlóan nagy az életmódjukkal járó kibocsátás. A tanulmány hangsúlyozza, hogy muszáj meggyőzni az embereket arról, hogy a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével rendezzék be az életüket. Ehhez pedig olyan politikai környezetre van szükség, amelyik egyben támogatja a jó életszínvonalat és a fenntartható fogyasztási szokásokat.
Kommentek