A levegőszennyezés társadalmi kérdés, mert az amúgy is legsebezhetőbb embereket, a gyerekeket és a betegeket veszélyezteti, vélekedik Ada Colau, Barcelona polgármestere. A légszennyezés a város problémája, nem pedig egy elvont kérdés, ami a fenntarthatóságot befolyásolja.
Az 5 millió lakosú városban évente 3500 ember korai halála hozható közvetlen kapcsolatba a légszennyezéssel, ami emellett súlyosbítja az allergiákat, és légzőszervi betegségekhez vezet.
Colau szerint a városok rendelkezésére kell bocsátani a megfelelő erőforrásokat a klímaváltozás elleni küzdelemhez és a levegőszennyezés visszaszorítására, hiszen a városok nemcsak a probléma fő forrását jelentik, hanem ezek a legalkalmasabb helyszínek a megoldás megtalálására
Arról beszélt, hogy a világ nagyvárosainak ugyanazokkal a kihívásokkal kell szembenézniük. Nagy a népesség koncentrációja, ami gazdasági és demokratikus lehetőségeket is rejt, ugyanakkor a városok a legnagyobb szennyezők is. Konkrétan a városi szennyezés legnagyobb része a közlekedésből, ezen belül is a személygépjárművekből származik. „Áll előttünk egy olyan kihívás, amit nem lehet tovább halogatni, csökkenteni kell a személygépjárművek használatát a városainkban.”
Barcelonában az autókat csak az utazások negyedéhez használják, azonban elfoglalják a közterületek 60 százalékát, és a légszennyezés 80 százalékáért felelnek. „Ez egy nyilvánvalóan igazságtalan helyzet” – fogalmaz a polgármester.
A város intézkedéscsomagot vezetett be a tiszta levegőért: szigorítják az öreg és szennyező autók közlekedését, fejlesztik a kerékpáros infrastruktúrát és a közösségi közlekedést. Átszervezik a forgalmat, egyes kiválasztott tömbökben, melyeket szuperblokkoknak hívnak, megszüntetik az átmenőforgalmat, és az így felszabaduló területeken előnyben részesítik a gyalogos és biciklis közlekedést.
További részletek Barcelona szupperblokkosításáról>>
via Thomson Reuters
Kommentek